ICR oferă Premiul publicului pentru cel mai bun scurtmetraj de ficțiune la Festivalul ANONIMUL

anonimul festival film independent

Ediţia aniversară a Festivalului Internațional de Film Independent ANONIMUL se va desfășura în perioada 9–18 august 2013, la Sfântu Gheorghe, în Delta Dunării. Cea de-a X-a ediție a Festivalului este organizată de Fundația Anonimul, cu sprijinul Centrului Național al Cinematografiei, Consiliului Județean Tulcea, Institutului Cultural Român și Televiziunii Române. ICR va oferi Premiul publicului pentru cel mai bun scurtmetraj de ficțiune.

Festivalul va fi deschis de cel mai recent film în regia lui Wong Kar-wai, Marele Maestru/ The Grandmaster, vineri, 9 august. Pe fundalul tumultuos al Chinei anilor 1930, The Grandmaster urmăreşte viaţa legendarului Ip Man, mentorul lui Bruce Lee şi maestru al școlii Wing Chun Kung Fu. Din distribuție fac parte actorii Tony Leung, recompensat cu Premiul pentru Cel mai bun actor la Cannes, în 2000, pentru rolul său din In the Mood for Love şi Ziyi Zhang, nominalizată la Globurile de Aur pentru rolul său din Memoirs of a Geisha şi de trei ori nominalizată la Premiile BAFTA. Proiectat în deschiderea Berlinale 2013, The Grandmaster este prezentat în avanpremieră la ANONIMUL, prin amabilitatea Independenţa Film.

• Competiție scurtmetraje ficțiune

HIJACKER, regia Danilov Aleksandr, Rusia

DOOD VAN EEN SCHADUW/ DEATH OF A SHADOW, regia Tom Van Avermaet, Belgia-Franţa

PELUQUERO FUTBOLERO/ HOOLIGAN HAIRDRESSER, regia Juan Manuel Aragón, Spania

NE MENSHE 50 KG/ NOT LESS THAN 50 KG, regia Maryna Artemenko, Ucraina

LA VOIX DE KATE MOSS/ KATE MOSS’ VOICE, regia Margaux Bonhomme, Franţa

KOLYA-KOLYA, regia Kolesov Konstantin& Baykov Boris, Rusia

THE ONLY BAR IN TOWN, regia Adam Budd, Canada

DIE LETZTE GRENZE/ THE LAST BORDER, regia Daniel Butterworth, Germania

MARCELLO, regia Francesca Coticoni, Italia

BAD PENNY, regia Andrei Creţulescu, România

STEW& PUNCH, regia Simon Ellis, Marea Britanie

PASTILA FERICIRII/ THE PILL OF HAPPINESS, regia Cecilia Felmeri, România

ALINA, regia Dukarev German, Rusia

LE COQUELICOT/ THE POPPY, regia Fabien Giurgiu, Franţa

WASTE, regia Anton Groves, România

REHEARSAL, regia Agnes Guilbault, Spania

MISTERIO/ MISTERY, regia Chema García Ibarra, Spania

PRIETENIE, BARÁTSÁG/ FRIENDSHIP, FRIENDSHIP, regia Rusu Ionuţ, România

TATTOO, regia Aldo Iuliano, Italia

TILL DEATH DO US PART, regia Julian Lara, SUA

DREAMING APECAR, regia Dario Samuele Leone, Italia

DIRECTED BY, regia Alban Mench, Franţa

TUNS, RAS ŞI FREZAT/ HALF SHAVED, regia Bogdan Mureşanu, România

GREY, regia Hassan Neamah, Egipt

THE TREE OF PAN, regia Aitken Pearson, Portugalia

VACA FINLANDEZĂ/ THE FINNISH COW, regia Gheorghe Preda, România

SHAME AND GLASSES, regia Alessandro Riconda, Italia

POOL, regia Juan Del Rio, Spania

EN PLAN ROMÁNTICO/ ROMANTIC AS I AM, regia Peris Romano, Spania

SECOND VOICE, regia Daniel Sandu, România

ȘANȚUL/ THE DITCH, regia Adrian Silişteanu, România

UN BEAU MATIN/ ONE FINE MORNING, regia Slony Sow, Franţa

THE BEST JOB, regia AnastaSia Titova& Kateryna Shevchenco, Ucraina- Rusia

CLAUDIU ŞI CRAPII/ CLAUDIU& THE FISH, regia Andrei Tănase, Germania-România

ROBOKROLIK/ ROBORABBIT, regia Sergey Tsyss, Rusia

EL RASTRILLO SE QUIERE COMPROMETER/ RAKE’S COMMITMENT, regia Santi Veiga, Spania

ORDINARY FAMILY STORY, regia Sergey Velikoredchanin, Rusia

ZIMMER 606/ ROOM 606, regia Peter Volkart, Elveţia

LA MULŢI ANI!, regia Armine Vosganian, România

SEIN KAMPF, regia Jakob Zapf, Germania

film

• Competiție scurtmetraje animație

CREAMEN, regia Esther Casas, Spania-SUA

COMME DES LAPINS (Chroniques de la poisse, chap. 2)/ LIKE RABBITS (Sticky Ends, chap. 2), regia Osman Cerfon, Franţa

MICHAEL POLLAN’S FOOD RULES, regia Marija Jacimovic& Benoit Detalle, Serbia

ED., regia Gabriel Garcia, Brazilia

ZWEIBETTZIMMER/ DOUBLE OCCUPANCY, regia Fabian Giessler, Germania

STRINGS, regia Tal Arbiv& Lior Golan, Israel

MADEMOISELLE KIKI ET LES MONTPARNOS/ KIKI OF MONTPARNASSE, regia Amelie Harrault, Franţa

JAMÓN/ JAMON, regia Iria López, Marea Britanie

UŞOR POATE ORICINE/ EASY IS FOR ANYONE, regia Paul Mureşan, România

ORIGAMI, regia David Pavon, Spania

EMILIE, regia Olivier Pesch, Luxemburg

TARAZOO/ SCALE, regia Ramin Rahbar, Iran

DEER VALYA, regia Djalil Rizvanov, Rusia

2 (DOI)/ 2 (TWO), regia Ilinca Šeda, România

ALFRED Y ANNA/ ALFRED& ANNA, regia Juanma Suárez, Spania

SHAVE IT, regia Fernando Maldonado & Jorge Tereso, Argentina

UN EVENIMENT NEASTEPTAT/ AN UNEXPECTED EVENT, regia Monica Vinogradov, România

DJI. DEATH FAILS, regia Dmitri Voloshin, Moldova

BEAR ME, regia Kasia Wilk, Germania- Polonia

PROJECT K-9, regia Francisco J. Cabrera, Alicia Esteban, Elsa Esteban, Juan E. Forero, Victoria González, Adrián Parra, Iria Salgado, Pablo Serrano, Huijun Shen, Spania.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *