Festivalul „Sighișoara Medievală”

festivalul sighisoara medievala

eveniment liber sa spunEdiția din 2013 a Festivalului „Sighișoara Medievală” se va desfășura în perioada 26–28 iulie 2013. Tematica în jurul căreia se va țese povestea medievală va fi domnitorul Vlad Țepeș. Festivalul este organizat de Primăria Municipiului Sighișoara în parteneriat cu Asociația Turistică Sighișoara și Ordinul Cavalerilor Lup. Pentru ediția din 2013 s-au alocat din partea Primăriei Municipiului Sighișoara 210.000 lei din bugetul local, suma totală investită pentru organizarea festivalului depășind 340.000 de lei.

La ediţia din acest an a festivalului preţul unui bilet de intrare este de 10 lei.

vlad tepes

Programul Festivalului „Sighișoara Medievală”, 2013:

La festivalul medieval de la Sighișoara vor participa ansambluri de muzică medievală (ordine cavalerești din România, Ungaria și Bulgaria), trupe și companii de teatru (din România, Franța, Ungaria, Cehia) și animație medieval, conferențiari. Programul artistic al evenimentului va fi coordonat din nou de regizorul și actorul Liviu Pancu.

Vineri, 26 iulie 2013:

Ora 16.00 Marea Paradă a Cavalerilor, Trubadurilor, Menestrelilor, Actorilor și Meșteșugarilor.

Piaţa Vlad Cavalerul Dreptății (Piaţa Cetăţii):

17.00 Deschiderea Oficială

17.30 Salutul și Investirea tuturor invitaților de către Vlad Cavalerul Dreptății ca Cetățeni Liberi în Cetatea Sighișoarei

18.00 Ordinul Cavalerilor Argotica – Spectacol cu Steaguri

18.30 Truverii – Concert

19.30 Nomen Est Omen – Concert

20.30 Vlad Cavalerul Dreptății – Ordinul Cavalerilor Lup, Lupus Dacus, Cva Domini, Teatrul Scena, Ordinul Cavalerilor ArtGotica, U.N.A.T.C. I.L.Caragiale, Universitatea de Arte Târgu-Mureș

22.30 Lupus Dacus – Concert

23.30 Ordinul Cavalerilor ArtGotica – Spectacol cu foc

24.00 Adunarea Cavalerilor și Menestrelilor – Retragere cu torțe – Judecata de taină a arta trubadurilortrădătorilor de țară.

Piaţa Mercenarilor (Turnul cu Ceas):

18.00 Ordinul Cavalerilor Lup

19.00 Ordinul Cavalerilor Crux Alba – Ungaria

20.00 Ordinul Cavalerilor Chigot –Bulgaria

21.00 Ordinul Cavalerilor de Mediaș

22.00 Ad Hoc – Concert

23.00 Animație Medievală – Ordinul Cavalerilor Chigot, Ordinul Cavalerilor Crux Alba.

Piaţa Drăculeștilor (Piața Boema):

18.00 Şcoala de dans – Izabela Bostan Kevorkian U.N.A.T.C. I.L.Caragiale

19.00 CvaDomini – Concert

20.00 Trupa Cameleon – Spectacol de Teatru medieval

21.00 Saltis Lunae – Concert

22.00 Ordinul Cavalerilor Cerb

23.00 Ambient Folklore – Concert

Piaţa Micilor Dragoni (Piața Rățuștelor):

18.00 Școală de muzică medievală – Lupus Dacus, Ordinul Cavalerilor Lup

Casa Cronicarilor – Conferințe, Seminarii, Întruniri (Sala de ședințe Hotel Sighișoara)

19.00 Noua Acropola – ,,Cetăți Transilvane”

Turnul Fierarilor:

18.00 Expoziţie Asociaţia Artiştilor Plastici Sighişoreni.

Tabăra Cavalerilor Lup:

23.00 Proiecție de filme istorice.

festival medieval sighisoara

Sâmbătă, 27 iulie 2013:

10.30 Parada Cavalerilor, Trubadurilor, Menestrelilor, Actorilor și Meșteșugarilor

Piața Vlad Cavalerul Dreptății (Piața Cetății):

11.00 Florin Kevorkian – Şcoală de luptă medievală U.N.A.T.C. I.L.Caragiale

12.00 Ordinul Cavalerilor Lup – jocuri şi concursuri medievale

13.00 Pauză tehnică

17,00 Jocuri interactive medievale – U.N.A.T.C. I.L.Caragiale / Universitatea de Arte Târgu-Mureș

18.00 Ordinul Cavalerilor Argotica – Spectacol cu Stegari

18.30 Școala Cavalerilor – Ordinul Cavalerilor Lup

19,00 Nomen est Omen – Concert

20,00 Truverii – Concert

21,00 Vlad Cavalerul Dreptății – Ordinul Cavalerilor Lup, Lupus Dacus, Cva Domini, Teatrul Scena, Ordinul Cavalerilor ArtGotica, U.N.A.T.C. I.L.Caragiale, Universitatea de Arte Târgu-Mureș

23,00 Lupus Dacus – Concert

24.00 Ordinul Cavalerilor ArtGotica – Spectacol cu foctroubadour

01.00 Adunarea Cavalerilor – Retragere cu torțe – Marea taină a Cavalerilor, Întâlnirea cu Vlad Cavalerul Dreptății

Piata Mercenarilor (Turnul cu Ceas):

11.00 Izabela Bostan Kevorkian – Şcoală de dans medieval U.N.A.T.C. I.L.Caragiale

12.00 Florin Kevorkian – Şcoală de luptă medievală U.N.A.T.C. I.L.Caragiale

13.00 Pauză tehnică

16.00 Saltis Lunae – Concert

17.00 Școală de muzică medievală – Lupus Dacus, Ordinul Cavalerilor Lup

18.00 Ordinul Cavalerilor Chigot – Bulgaria

19.00 Cva Domini – Concert

20.00 Ordinul Cavalerilor Crux Alba – Ungaria

21.00 Ad Hoc – Concert

22.00 Ordinul Cavalerilor de Mediaș

23.00 Animație Medievală – Ordinul Cavalerilor Chigot, Ordinul Cavalerilor Crux Alba

Piata Drăculeștilor (Piața Boema):

11,00 Trupa Cameleon – Spectacol de Teatru Medieval

12.00 Școala Micilor Toboșari – Toboșarul Cetății Sighișoara

13.00 Pauză tehnică

17.00 Trupa Cameleon – Spectacol de Teatru Medieval

18,00 Ordinul Cavalerilor Cerb

19.00 Ambient Folklore – Concert

Piata Micilor Dragoni (Piața Rățuștelor)

11.00 Trupa Noua Acropolă – ,,Tinerețe fără bătrânețe”

Casa Cronicarilor – Conferințe, Seminarii, Întruniri (Sala de ședințe Hotel Sighișoara)

11.00 Liviu Pancu – ,,Eroul Medieval în timpul modern “

16.00 Noua Acropola – ,,Ordinul Dragonului”

18.00 Mihai Plămădeală –,,Muzica la marile Curți Europene”

Turnul Fierarilor

10.00–22.00 „Salonul de Vară” Asociaţia Artiştilor Plastici Alma Mater Castrum Sex

turnir

Duminică, 28 iulie 2013:

10.30 Parada Cavalerilor, Trubadurilor, Menestrelilor, Actorilor și Meșteșugarilor

Piata Vlad Cavalerul Dreptății (Piața Cetății):

11.00 Florin Kevorkian – Şcoală de luptă medievală

12.00 Ordinul Cavalerilor Lup – concursuri medievale

13.00 Pauză tehnică

17.30 Ordinul Cavalerilor Argotica Spectacol cu Stegari

18.00 Truverii – Concert 19.00 Nomen est Omen – Concert

20.00 Spectacol ,,Vlad Cavalerul Dreptății”

22.00 Ad Hoc – Concert

23.00 Lupus Dacus – Concert

00.00 Foc de Artificii, Marea Retragere cu torte

Piata Mercenarilor (Turnul cu Ceas):

11.00 Izabela Bostan Kevorkian – Şcoală de dans

12.00 Ordinul Cavalerilor ArtGotica Școala tinerilor Stegari

13.00 Pauză tehnică

17.00 Școală de muzică medievală – Lupus Dacus

18.00 Ordinul Cavalerilor Chigot –Bulgaria

19.00 Ordinul Cavalerilor Crux Alba – Ungaria

20.00 Ambient Folklore – Concert

21.00 Ordinul Cavalerilor de Mediaș

Piata Drăculeștilor (Turnul Cositorarilor)

11.00 Trupa Noua Acropolă – ,,Greuceanu”

12.00 Școala Micilor Toboșari Toboșarul Cetății Sighișoara

13.00 Pauză tehnică

16.00 Ordinul Cavalerilor Cerb

17.00 Cva Domini – Concert

18.00 Trupa Cameleon – Spectacol de Teatru Medieval

19.00 Terra Alba – Concert

Piata Micilor Dragoni (Piața dintre Turnul Cizmarilor și Biserica Catolică):

18.00 Școala Micilor Toboșari Toboșarul Cetății Sighișoara

Casa Cronicarilor – Hotel Sighișoara

11.00 ,,Retrospectivă Sighișoara Medievală” Teodor Mihai Serghei – Studio 24

Turnul Fierarilor – Galeria de Artă Contemporană:

10.00-22.00 “Salonul de Vară” Asociaţia Artiştilor Plastici Alma Mater Castrum Sex

Ordine cavalerești la Festivalul „Sighișoara Medievală”:

Ordinul Cavalerilor Lup – Târgu-Mureş; Ordinul Cavalerilor ArtGotica – Sibiu; Ordinul Cavalerilor Crux Alba – Ungaria; Ordinul Cavalerilor de Mediaş; Ordinul Cavalerilor Chigot – Bulgaria Ordinul Cavalerilor Crux Alba – Ungaria Ordinul Cavalerilor Cerb – Sighișoara.

Trupe și ansambluri artistice așteptate la festival:

Trupa Cameleon – Sighişoara; Uniunea Democrată Maghiară din România – Ansamblul de dans Kikerics; Uniunea Bulgară din Banat – Ansamblul Balgarce; Uniunea Ucrainienilor din România – Ansamblul Zorea Bucuresti; Lupus Dacus – Arad – Scoala Trubadurilor Medievali; Trupa Ariel – Târgu-Mureş – „Acul Cumetrei Gurton”; Asociaţia Artiştilor Plastici Sighişoareni –Alma Mater Castrum Sex;Trupa Scaramouche – Târgu Mureş; Comunitatea Elenă Brasov – Grupul Vocal Dionysos; Uniunea Croaţilor din România – Ansamblul de dans Carasevsca Zora; Uniunea Culturală a Rutenilor din România – Grupul Vocal Cevona Ruja din Bistra Maramureş; Uniunea Sârbilor din România – Ansamblul Kruma din Simarinul Sârbesc; Trupa Arlechin – Târgu Mureş; Uniunea Democrată Maghiară din România-Madaras Gabor din Chibed; Forumul Democrat al Germanilor din România Ansamblul de Dansuri Săseşti din Sighişoara; Comunitatea Elenă din Braşov – Grupul Vocal Dionysos; Asociaţia Divers – Formaţia Alexix, Taraf intercultural.

Flacăra, Crime Scene şi Tritonic: cele mai recente apariții

Și multe reviste, calendare, almanahuri

Începând de miercuri, 21 noiembrie 2012, editurile Publicaţiile Flacăra, Crime Scene şi Tritonic îşi aşteaptă cititorii la Târgul Internaţional de Carte Gaudeamus (Romexpo, Pavilion Central, parter, standul 17) cu noi apariţii editoriale, numeroase premii, evenimente speciale şi discount-uri de până la 70%.

Fidelitatea cititorilor de Rebus va fi răsplătită în după-amiaza de vineri, 23 noiembrie, la ora 16.00, când vom sărbători 55 de ani de la apariţia revistei în forma actuală.

La întâlnirea cu autorii de probleme de divertisment, va avea loc şi lansarea Almanahului Rebus 2013. Urmată, în buna tradiţie a casei, de un madrigal epigramatic – cei mai buni epigramişti bucureşteni.

Surpriza serii va fi premierea câştigătorului la concursul „Cel mai vechi almanah REBUS”. Împătimiţii cuvintelor încrucişate, care au colecţionat de-a lungul anilor almanahurile REBUS, sunt aşteptaţi la standul Publicațiilor Flacăra cu cea mai veche ediţie. „Cel mai vechi dintre cele vechi” va primi, ca premiu, o serie de autor de la Editura Crime Scene şi un exemplar numerotat din seria limitată a ediţiei anastatice – primul număr al revistei Flacăra (1911). Premiul va fi înmânat de Alexandru Păsărin, vicepreşedintele trustului Publicaţiile Flacăra, director al diviziei divertisment.

Sâmbătă, la ora 19.30, odată cu lansarea Almanahului Flacăra 2013, va avea loc şi premierea câştigătorului la concursul „Cel mai vechi almanah FLACĂRA”. Cititorii noştri fideli sunt aşteptaţi la standul nostru cu cea mai veche ediţie a almanahului FLACĂRA. „Cel mai vechi dintre cele vechi” va fi premiat cu o serie de autor de la editura Crime Scene şi un exemplar numerotat din seria limitată a ediţiei anastatice – primul număr al revistei Flacăra (1911). Premiul va fi înmânat de scriitorul George Arion, preşedintele trustului Publicaţiile Flacăra.

Târgul poate fi vizitat zilnic, între orele 10.00 şi 20.00, de miercuri până duminică.

Editurile Flacăra, Crime Scene şi Tritonic vă invită să răsfoiţi cărţile şi revistele lor cele mai recente, să savuraţi întâlnirile cu autorii, să participaţi la dezbateri incitante despre literatură, alături de scriitori, prieteni, pasionaţi, jurnalişti.

Programul evenimentelor:

• Joi, 22 noiembrie

Ora 18.30 : Colecţia Comunicare Media: L’Europe sociale et les Medias: discours, perceptions, mentalités, Valentina Pricopie coordonator; La Turquie en Europe? Construction discursive de l’altérité şi Definind Europa noastră, autor Valetina Pricopie; Journalism in times of major changes. Critical perspectives, autor Raluca Petre, invitaţi Aurelia Lăpuşan, Marian Petcu, Tiberiu Ciulei, editor Bogdan Hrib

• Vineri, 23 noiembrie

Ora 16.00: 55 de ani de la apariţa revistei REBUS în forma actuală, întâlnire cu autorii de probleme de divertisment, lansare Almanah Rebus 2013, Madrigal epigramatic – cei mai buni epigramişti bucureşteni.

Premierea câştigătorului la concursul „Cel mai vechi almanah REBUS”. Decernarea premiului „Cel mai vechi dintre cele vechi”.

Ora 17.00: Colecţia Comunicare Media: Analiza discursului, Ipoteze şi ipostaze, autor Daniela Rovenţa-Frumuşani, Introducere în designul de presă, autor Alexandra Bardan. Invitat: Raluca Radu; Mass Media şi gândire critică, autor Aurelia Ana Vasile. Invitat: Marian Petcu, editor Bogdan Hrib

Ora 17.30: Colecţia Uniunea Europeană: Structuri, mecanisme şi instituţii administrative în Uniunea Europeană, autor Mihaela Victoriţa Cărăuşan, editor: Bogdan Hrib

Marilyn Monroe

• Sâmbătă, 24 noiembrie

Ora 11.30: SFFH: Marilyn Monroe pe o curbă închisă, autor Dănuţ Ungureanu, invitaţi: Cristian Tudor Popescu şi Alexandru Mironov, editor Bogdan Hrib.

Ora 14.00: Thriller: Blestemul manuscrisului, ediţia a II-a, autori Bogdan Hrib şi Răzvan Dolea. Prezintă: Carol Căpiţă şi Valentin Protopopescu.

Ora 15.00: SENS: Cine seamănă vânt, culege furtună, autor Vlad Nistor. Prezintă: Bogdan Teodorescu şi Emil Constantinescu, editor Bogdan Hrib.

Ora 16.00: LIT: Doza mea de New York, autor Andy Lupu, invitat Gilda Lazăr, editor Bogdan Hrib.

Ora 16.30: Mystery & thriller: Moartea zboară cu low-cost, autor Lucia Verona, invitat Monica Ramirez, editor Bogdan Hrib.

Ora 17.00: Crime Scene: Martorul, autor Stelian Ţurlea, prezintă George Arion şi Monica Ramirez.

Ora 17.30: Crime Scene Classics: Mistere din Bucureşti, autor I. M. Bujoreanu, studii critice de George Arion, prezintă Monica Ramirez, Stelian Ţurlea.

Ora 18.00: Crime Scene: Departamentul prostituţiei, autor VT Morogan, participă autorii, George Arion şi Monica Ramirez.

Ora 18.30: Colecţia Caşmir: Seducţia apei, autor Monica Ramirez; Crimă la timpul trecut, autor Adina Speteanu; Doi, autor Tony Mot, editor Bogdan Hrib.

Ora 19.00: Eurofotbal cu aromă de miazăzi, autor Christian Frisk, invitaţi Cristian China-Birta, editor Bogdan Hrib.

Ora 19.30: Lansare Almanah Flacăra 2013 – prezintă George Arion, preşedinte Publicaţiile Flacăra. Premierea câştigătorului concursului „Cel mai vechi almanah Flacăra”. Decernarea premiului „Cel mai vechi dintre cele vechi”.

Luminița Feodoroff, Centrul istoric Bucuresti

• Duminică, 25 noiembrie

Ora 13.00: Colecţia UE: Ocuparea forţei de muncă. Politici europene, autor Valeriu Frunzaru,  editor Bogdan Hrib

Corina Anghel

Pentru pasionaţii de literatură: orice carte, acum mai simplu, mai rapid şi mai ieftin, pe www.librariaflacara.ro                                                                                                                                           www.revistaflacara.ro

corina.anghel@publicatiileflacara.ro